O KUKLÓWCE

Kuklówka jest bardzo malowniczą, położoną na Mazowszu wioską o bogatym znaczeniu kulturalnym. Przez Kuklówkę przepływa niewielka rzeka PISIA TUCZNA, otoczona bujnymi kompleksami zieleni-lasy, łąki,  mokradła-, w której do dziś okolicznym  mieszkańcom udaje się złowić szczupaka. Do połowy ubiegłego stulecia na rzece był 4-metrowej głębokości staw oraz młyn wodny., który stał na grobli pomiędzy nowym, a starym mostem, które dziś są na Pisi.

Nie brakuje również dzikich zwierząt. Sami obserwowaliśmy stada ptaków-bociany, kuropatwy, przepiękne bażanty, dzikie kaczki, gęsi, łabędzie, a także zające, lisy, stada saren, dzików (my na drzewie dziki pod drzewem) i mnóstwo innych. Starsi widywali łosie.

Okoliczni rolnicy zajmują się uprawą zbóż: żyto, pszenżyto, jęczmień, owies, pszenica i inne, a także uprawą ziemniaków i hodowlą-trzoda chlewna, bydło, drób, ryby, a także króliki. Dawniej także lisy i nutrie. Mimo rozwoju mechanizacji można jeszcze zobaczyć pracujące w polu konie.  

W szkole znajduje się IZBA REGIONALNA, w której zebrane są przedmioty domowego użytku z XX wieku (np. żelazka z duszą) oraz starodawne przedmioty używane w rolnictwie (np. drewniana brona, przetak)

Ale chyba najbardziej, Kuklówka kojarzona jest z wielkim polskim malarzem-JÓZEFEM CHEŁMOŃSKIM(1849-1914), który mieszkał i tworzył właśnie w Kuklówce. Niektóre Jego obrazy to: „SPRAWA U WÓJTA”,”BOCIANY”,”BABIE LATO”,”CZWÓRKA”.

W Kuklówce przy głównym skrzyżowaniu znajduje się pomnik malarza, a 500m dalej dworek, w którym mieszkał. Na pamiątkę , ulice które prowadzą do Kuklówki noszą nazwę ulic Chełmońskiego.

Okolice Kuklówki to  również teren rekreacyjny.2,5km od centrum znajduje się otoczony lasem staw. Wielu ludzi przyjeżdża się tam kąpać, a niektórzy także osiedlać.